Jak wygląda wykopywanie studni?

Kopanie studni krok po kroku

Studnia powinna zostać dostosowana do warunków terenu, w którym ma ona powstać. Pierwszym i najistotniejszym czynnikiem, który pozwala na wybranie odpowiedniej metody kopania jest: rodzaj gruntu, jakości i ilości potrzebnej wody oraz głębokość warstwy wodonośnej.

Jakość wody jest istotna zwłaszcza, kiedy będziesz ją codziennie konsumował albo się w niej mył. Studnia kręgowa bądź głębinowa służy z reguły jedynie do podlewania ogrodu, czy prac roboczych wokół domu, więc jakość wody nie jest już aż tak ważna. Warto mimo wszystko odżelaziać wodę, by nie zaszkodziła roślinom.

Wśród metod można wyróżnić ręczne kopanie studni bądź wiercenie mechaniczne.

Istnieją dwa sposoby kopania studni. Każdy z nich posiada swoje zalety i wady:

– ręczne wiercenie studni – zazwyczaj doskonale sprawdza się tam, gdzie nie na możliwości dojazdu dużym sprzętem lub kiedy jesteś w  posiadaniu łatwego do przekopania terenu (piasek bez gliny lub kamieni).

– mechaniczne wiercenie studni – metoda przeznaczona jest do kopania studni na najbardziej trudnym podłożu. Wiertnica pozwala przygotować studnię do podłączenia pompy ciepła albo zestawu hydroforowego.

1. Zbadaj teren i ustal szczegóły. Wybierz odpowiednie miejsce na działce.

2. Pierwsza warstwa ziemi zostaje przebita przez świder ślimakowy. Pozwala to umieścić rury o odpowiedniej średnicy. Następnie przechodzimy do części zasadniczej, która pozwoli Nam przebić się przez warstwę wodonośną.

3. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w studni rur filtracyjnych, oraz obsypaniu wolnych przestrzeni żwirem. Do pobierania wody wykorzystujemy pompy albo zestawy hydroforowe.

4. Należy także pamiętać o korku cementowym. Zapobiega on mieszaniu się wód gruntowych z wodą pitną.

5. W ostatnim kroku oczyszczamy studnię za pomocą pompy głębinowej oraz odkażamy ją.

Potrzebny Ci odwiert?

Zostaw numer telefonu
Nasz specjalista oddzwoni z bezpłatną wyceną

Jesteś zainteresowany odwiertem pod pompę ciepła? Zadzwoń: